Szamba Betonowe
Just another WordPress site

Architektura 21szego wieku : Reflektor: Léon Krier

Posted in Uncategorized  by admin
September 3rd, 2019

Andy Spain Jeden z najbardziej odważnych głosów naszych czasów, teoretyk architektury i urbanizacji, Léon Krier (ur.
7 kwietnia 1946 r.) Przez całą swoją karierę odrzucał powszechnie akceptowane praktyki modernistycznego urbanistyki i pomagał kształtować ideały ruchu New Urbanism.
Poprzez swoje publikacje i projekty miast, Krier zmienił dyskurs o tym, co czyni miasto sukcesem i przywrócił znaczenie koncepcji społeczności.
Zrzut ekranu z filmu The Berlage Leon Krier urodził się i wychował w Luksemburgu, gdzie wraz z bratem Robem zainteresował się progresywnymi obrazami i wizjami modernistycznych architektów i planistów, takich jak Le Corbusier i Mies van der Rohe.
Po wkroczeniu do szkoły architektury na Uniwersytecie w Stuttgarcie Krier zaczął krytycznie oceniać swoje przekonania, wytykając dziury w modernistycznej teorii i ostatecznie uznając, że większość jej ideałów jest płytko oparta ..[1 Zamiast tego Krier zaczął patrzeć w kierunku klasycznej a tradycyjne budynki i plany urbanistyczne jako silniejsze przejawy potrzeb architektonicznych.
W 1968 r., Po zaledwie roku spędzonym w programie i rezygnacji z zapisania się na program nauczania na uniwersytecie, Krier porzucił studia i wyjechał do Anglii, aby pracować dla Jamesa Stirlinga, którego prace zaczęły czerpać więcej inspiracji z klasycznego precedensu.
w biurze Sterlinga Krier powrócił do świata akademickiego, by wykładać w Stowarzyszeniu Architektonicznym i Royal College of Art jako profesor architektury i urbanistyki, a następnie prowadził własną praktykę planowania.
W tym czasie Krier opublikował swoją pierwszą książkę Rational Architecture i stał się znany dzięki swoim analitycznym i często satyrycznym rysunkom.
Rysunki odzwierciedlają jego miejską filozofię i kładą polityczne podstawy dla Nowego Urbanizmu, definiując sposoby odzyskania miejskiego pieszego pejzażu miejskiego z obszarów miejskich, w coraz większym stopniu definiowanych przez infrastrukturę motoryzacyjną.
Krier wierzy, że miasto powinno być zaprojektowane wokół fizycznych możliwości ludzkiego ciała, czego rezultatem są centra miast, które potrzebują nie więcej niż 10 minut na pokonanie i zbudowanie wysokości, która nie przekracza 100 kroków.
Jorge M.
Perez Architecture Center na Uniwersytecie w Miami.
Obraz.
Migrator użytkownika Flickr na licencji CC BY 2.0 Te nowe koncepcje urbanistyczne ujawniły się później w projektach dla istniejących miast, takich jak Rzym, Sztokholm, Monachium i Waszyngton DC, a także nowo wybudowanych społeczności, w szczególności w Cayalá, Gwatemali i mieście Poundbury w Anglii, słynny na zamówienie Charlesa, księcia Walii, znanego przeciwnika architektonicznego modernizmu.
Miasta te charakteryzują się gęstymi blokami budynków w tradycyjnych stylach architektonicznych, otoczonych płynnym, multimodalnym systemem placów i ścieżek.
Kärier przyznał, że nowe miasta urbanistyczne wciąż mogą odnosić sukcesy, wykorzystując budynki o współczesnym stylu, ale nie bez powodu Tradycyjnie stylizowane projekty zyskały większe uznanie, stwierdzając:.
Struktura miejska jako zbiór zasad organizacyjnych jest w dużej mierze niezależna od stylu.
[Ale] Architektura modernistyczna jest na ogół tak zła i arbitralna, że jest prawie całkowicie nieodpowiednia dla większości powszechnych zastosowań i klimatów.
2) Miasto Cayalá, Gwatemala.
Obraz.
Użytkownik Flirr xiroro na licencji CC BY-NC-ND 2.0 W swojej książce z 2007 roku Architektura: wybór lub przeznaczenie (w 2009 r.
Uzupełniono i ponownie zatytułowano Architektura wspólnoty ), Krier opisuje błędy modernizmu w tworzeniu wizualnych typologii, wyjaśniając miejskie krajobrazy jako rozmowy.
które wymagają asortymentu tekstur i skal w obrębie każdej dzielnicy, w przeciwieństwie do wysoce rozwarstwionych struktur sąsiedzkich zaproponowanych przez Le Corbusiera.
Książka przyjmuje również metody skalowania budynków w górę iw dół oraz techniki tworzenia miejsc i jest ilustrowana krytycznymi diagramami kontrastującymi z miastami modernistycznymi i nowymi urbanistami.
Oprócz planów miasta, Krier ukończył także ograniczoną liczbę prac architektonicznych, w szczególności w jego tymczasowa fasada na Biennale w Wenecji w 1980 r .; dom Kriera w nadmorskim miasteczku New Urbanist na Florydzie; Muzeum Archeologiczne w Sintrze w Portugalii; Windsor Village Hall; oraz Jorge M.
Perez Architecture Center na Uniwersytecie Miami na Florydzie.
Archiwum Berlage: Leon Krier (2010) Pisze Peter Hetherington, Ojciec chrzestny duszy miejskiej , The Guardian, 28 czerwca 2006 Nikos Salingaros, The Future Of Miasta: Absurdalność modernizmu, Planetizen, 5 listopada 2001.
[więcej w: ceramed bielsko, intech legnica, parcie gruntu ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ceramed bielsko intech legnica parcie gruntu